Titulní obrázek

Ford v Evropě uzavírá tři továrny

Publikováno: 28.listopad 2012

Ford Motor má pro nás špatné zprávy. Vedení se totiž rozhodlo uzavřít dvě továrny v Británii a jednu v Belgii. Tímto automobilka ukončuje svou produkci vozů v Británii. O práci tak přijde 5 700 lidí.

Firma chce v rámci restrukturalizace, která má vrátit její evropské aktivity k zisku, snížit svou výrobní kapacitu v Evropě o 18 procent, tedy o 355 tisíc vozů ročně. Automobilka varovala, že ztráta jejích evropských aktivit by v letošním roce mohla překročit 1,5 miliardy dolarů. Uzavření tří továren by společnosti mělo ušetřit 450 až 500 milionů dolarů ročně. Spolu s dříve ohlášenými kroky ke snížení nákladů by mělo vést k poklesu počtu zaměstnanců Fordu v Evropě o 6 200 osob, což odpovídá zhruba 13 procentům evropské pracovní síly automobilky.

Firma uvedla, že v příštím roce uzavře továrnu v britském Southamptonu, která během uplynulých 45 let vyrobila zhruba šest milionů vozů Ford Transit. Uzavřen bude také menší závod v Dagenhamu, který továrně dodává součástky. Výroba vozů Ford Transit bude podle odborů přesunuta do Turecka.

Hledáte nejlevnější povinné ručení pro váš vůz? Využijte Srovnávač pojištění vozidel a ušetřete. Po zadání několika parametrů si můžete vybrat z nabídky více než deseti pojišťoven.

Ostatní britské závody vyrábí pouze motory a další automobilové součástky. Ford zaměstnává v britských závodech celkem 11 400 lidí. Ve středu firma oznámila, že do konce roku 2014 uzavře svoji továrnu v belgickém městě Genk, což povede k zániku 4 300 pracovních míst.

„Proti blbosti i bohové bojují marně.“ Jan Werich